1. Թվերը դասավորե՛ք աճման կարգով. – 7, 21, 0, – 40, – 6, 28, 30, – 2
-40 , -7 , – 6 , -2 , 0 , 21 , 28 , 30
2. Թվերը դասավորե՛ք նվազման կարգով. 50, – 37, 88, 29, – 67, – 33, – 18
88 , 50 , 29 , -18 , -33 , -37 , -67
3. A կետից դեպի B կետն է ուղևորվել բեռնանավը, որի արագությունը 8 կմ/ժ է։ 8 ժ հետո նույն երթուղիով ուղևորվել է շոգենավը, որի արագությունը 24 կմ/ժ է։ Որքա՞ն է A և B կետերի հեռավորությունը, եթե շոգենավը B կետն է հասել բեռնանավից 16 ժ շուտ:
8 x 8=64
16 x 8=128
128 + 64=192
Պատ.192
4. Ի՞նչ թիվ պետք է գրել աստղանիշի փոխարեն, որպեսզի ստացվի հավասարություն.
ա) -9 + 8 = –1
դ) -18 + 7 = –11
է) 5 + (-2) = 3
բ) –3 + (-6) = –6
ե) -12 + 2 = –10
ը) 25 + (-5) = 20
գ) –8 + (-2) = –10,
զ) -11 + 20 = 9
թ) –5 + (-6) = –11
5. Կատարե՛ք հանում.
ա) 34–(–7)=41
գ) 101 – (–8)=109
ե) 29 – (–11)=40
է) –70 – (–14)= — 56
բ) –48–(–25)= — 23
դ) –17 – (–34)= 17
զ) –52 – (–2)= — 50
ը) 82 – (–3)= 85
6. Գտե՛ք գումարը.
ա) (–11) + (–2) + 6 + 5 + (–7)= — 9
գ) 22 + (–14) + (–30) + (–15) + 19= — 2
բ) 8 + 14 + (–21) + (–36) + (–1)= — 36
7.Կատարե՛ք գումարում.
ա) 3,82 + 41,705=45 , 525
41 , 705
3 , 82
45 , 525
գ) 8,903 + 152,9=161 , 803
152 , 9
8 , 903
161 , 803
ե) 5,51 + 6,36=11 , 87
6 , 36
5 , 51
11 , 87
բ) 0,921 + 4,8=
4 , 8
0 , 921
5 , 721
դ) 0,0032 + 1119,69=1119 , 6932
1119 , 69
0 , 0032
1119 , 6932
8. Լուծե՛ք հավասարումը.
ա) x – 0,99 = 0,01
x= 0 , 01 + 0 , 99
x= 1 , 00
գ) x – 8,64 = 0
x= 0 + 8 , 64
x= 8 , 64
ե) x – 0,3 = 1
x=1 + 0 , 3
x=1 , 3
բ) 4,52 = x – 10,48
x= 4 , 52. + 10 , 48
x=15
դ) 20,3 = x – 0,45
զ) 17,4 = x – 11,2
x = 17,4 + 11,2
17,4
11,2
28,6
x = 28,6
- Գնել են կոնֆետի 12 մեծ և փոքր տուփեր։ Մեծ տուփի կոնֆետների զանգվածը 800 գ է, իսկ փոքրինը՝ 500 գ։ Կոնֆետների ընդհանուր զանգվածը 6 կգ 900 գ է։ Քանի՞ մեծ և քանի՞ փոքր տուփ կոնֆետ են գնել։
6կգ 900 գ = 6900
800 – 500 = 300
500 x 12 = 6000
6900 – 6000 = 900
900 : 300 = 3
12 – 3 = 9
Պատ․ 9 փոքր տուփ, 3 մեծ տուփ։ - Տրված են երկու շրջանագծեր՝ O և O՛ կենտրոններով (տե՛ս նկ. 2) և համապատասխանաբար 56 սմ և 72սմ շառավիղներով։ Գտե՛ք AOBO՛ քառանկյան պարագիծը:
- P = (56 x 2) + (72 x 2) = 256սմ